Evropa bez ruské energie je podle šéfa OMV nereálná
Je nereálné si myslet, že Evropa by se mohla zcela odstřihnout od dodávek energie z Ruska. Uvedl to dnes v rozhovoru pro list WirtschaftsBlatt generální ředitel rakouské energetické skupiny OMV Gerhard Roiss. V rozhovoru Roiss současně vyzval k urychlení jednání o schválení navrhovaného plynovodu z Ruska South Stream.
V úterý má na návštěvu Rakouska přijet ruský prezident Vladimir Putin. Během této návštěvy mají OMV a ruská plynárenská firma Gazprom podepsat smlouvu o výstavbě plynovodu South Stream na území Rakouska, na které se strany dohodly v dubnu, píše agentura Reuters.
"Třetina našeho plynu pochází z Ruska, v některých regionech je to dokonce 100 procent," upozornil Roiss a dodal, že na oplátku Evropa posílá do Ruska své automobily a stroje. Podle něj by se z ekonomické integrace neměla dělat politická otázka, protože na této spolupráci závisí další prosperita země.
South Stream má přivádět plyn z Ruska přes Černé moře a Balkán do západní Evropy. Obejde tak Ukrajinu. Podle současných plánů má začít přepravovat plyn od prosince 2015. Ročně má plynovod přepravit asi 63 miliard metrů krychlových plynu, což je zhruba 15 procent objemu, který Evropa ročně potřebuje. Plné kapacity by měl dosáhnout v roce 2018. První fáze s roční kapacitou 15,75 miliardy metrů krychlových by měla být na dně Černého moře vybudována do třetího čtvrtletí příštího roku.
"Když můžeme získat velké množství plynu z určitého regionu, pak bychom měli dát investorům šanci na výstavbu plynovodu. Jednání o plynovodu South Stream by tak měla být urychlena a ne uložena k ledu," dodal Roiss. Poznamenal však rovněž, že souhlasí s tím, že projekt by měl být v souladu s evropským právem.
EU pozastavila schvalovací proces pro výstavbu plynovodu po ruské anexi Krymu letos v březnu. Evropská komise pak rovněž varovala, že plynovod zřejmě nesplňuje pravidla, která zakazují dodavatelům plynu mít rovněž kontrolu nad plynovody.
Plánovaná kapacita rakouské části je 32 miliard metrů krychlových ročně. OMV již dříve uvedla, že jejím cílem je získat nutná povolení pro výstavbu do konce roku 2015 a rakouská část plynovodu by měla být plně uvedena do provozu do ledna 2018.
irl lep