Teplo v Hradci od srpna zdraží o 2,5 pct, v Pardubicích o 3,8 pct
Městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové zvýší od 1. srpna cenu tepla o 2,51 procenta na 469 korun za gigajoule (GJ). Teplo v Pardubicích a v Chrudimi, kam jej dodává přímo společnost Elektrárny Opatovice (EOP), od srpna zdraží o 3,8 procenta na 444 Kč za GJ. ČTK to dnes řekli představitelé obou společností. Firmy spolu také v minulých dnech uzavřely smír v půl roku trvajícím sporu o stanovování cen tepla.
Účet za teplo hradecké domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 30 gigajoulů po zdražení o 2,5 procenta v ročním přepočtu vzroste přibližně o 346 korun.
Firmy zdražení zdůvodnily teplou zimou, kdy jim klesly tržby. Hradecká firma vykázala kvůli teplému počasí meziroční pokles dodávek o 15 procent, EOP o 22 procent. Hradecká firma vedle zdražení sáhla i k úsporám. "Počet zaměstnanců snížíme z 54 na 44, tedy asi o pětinu," řekl ČTK ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler.
Teplo hradecká firma, která zásobuje 24.000 domácností, nakupuje od EOP, které jí cenu tepla z takzvaného primárního rozvodu od srpna zvýší o 2,9 procenta. EOP dodávají teplo přímo svým zákazníkům v Pardubicích a Chrudimi, část klientů mají i v Hradci Králové.
K letošnímu 1. lednu Tepelné hospodářství Hradec Králové zdražilo teplo o 6,3 procenta. Zdůvodnilo to tím, že EOP cenu primárního tepla zvedly o 8,45 procenta. Tepelné hospodářství takový nárůst označilo za zneužití dominantního postavení EOP a dalo na EOP podněty na Energetický regulační úřad (ERÚ) a na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). EOP obvinění odmítaly a označily je za účelové a absurdní. Poukázaly na to, že jimi dodávané teplo patří i po zdražení k nejlevnějším na českém trhu.
Oba subjekty podle Seidlera nyní podepsaly memorandum, v němž se dohodly na spolupráci, udržení cen a zvyšování kvality dodávek tepla. Ceny stanovené od 1. ledna firmy nechaly v platnosti. "V rámci řízení před úřady (ERÚ a ÚOHS) došlo ke vzájemnému dialogu, vyjasnění si argumentů a pochopení vzájemných postojů," uvedl Seidler. Úřady podle něj vážná pochybení při kalkulaci ceny neshledaly. "Ze strany ERÚ jsme neobdrželi žádnou zprávu, že bychom při stanovování ceny pochybili," potvrdil ČTK mluvčí EOP Petr Zadák.
Z memoranda podle Seidlera vyplývá, že obě společnosti chtějí do budoucna kalkulovat cenu tepla stále na úrovni jedné z nejnižších v zemi. Hradecká firma by prý také měla být přizvána k jednáním o ceně, napříště by se tak o nových cenách neměla podle Seidlera dozvědět dopisem od EOP. EOP v memorandu deklarovaly, že mají zajištění dodávky uhlí do roku 2035.
V celé ČR je průměrná cena tepla z uhlí 555 Kč/GJ včetně DPH, ze zemního plynu je zhruba 625 Kč/GJ a vážený průměr ceny se pohybuje mezi 585 až 590 Kč/GJ.
Zdeněk Rychtera dr