Vláda bude asi proti zákazu metod těžby břidlicového plynu
Za zbytečnou zřejmě označí vláda novelu opoziční TOP 09, jež by zakázala kvůli ekologickým dopadům některé postupy pro případné těžbě břidlicového plynu. Současná úprava spolu s energetickou a surovinovou politikou podle předběžného stanoviskapro středeční jednání kabinetu poskytuje životnímu prostředí dostatečnou ochranu.
Zákon nyní nepovoluje používat kyanidové loužení vytěžené rudy. Novela horního zákona by měla nově zakázat hydraulické štěpení a podzemní zplynování uhlí. Stát podle TOP 09 zatím nemá žádný nástroj, jak by mohl tyto postupy z průzkumu nebo těžby vyloučit.
Kabinet podle předběžného stanoviska uvede, že metoda hydraulického štěpení se nyní v Česku nepoužívá a nejsou ani nalezena ložiska, pro něž by byla vhodná. "Stejně tak způsob průzkumu a dobývání ložisek metodou podzemního zplynování uhlí není v současné době v Evropě ani v České republice v průmyslovém měřítku využíván a je stále ve stádiu vývoje," píše se v dokumentu pro vládu.
Novela, o níž rozhodnou zákonodárci, by prý navíc zakázala běžně používanou metodu konvenčního hydraulického štěpení hornin, která životní prostředí nepoškozuje.
O těžbě břidlicového plynu se ve Sněmovně debatovalo už v minulém volebním období. Skupina poslanců ČSSD a Věcí veřejných navrhovala zákaz použití metody hydraulického štěpení hornin při průzkumu ložisek a při těžbě břidlicového plynu. Stát měl odepsat zásoby plynu, pokud by bylo možné ložisko dobývat jen tímto způsobem. Poslanci se nakonec k projednání normy kvůli rozpuštění dolní komory nedostali.
O povolení hydraulického štěpení usilovaly dvě firmy v několika lokalitách. Vzbudilo to odpor místních obyvatel. Za kritiky těžby břidlicového plynu se postavil sněmovní petiční výbor. Výbor tehdy požádal ministerstvo životního prostředí, aby podniklo legislativní kroky, které by ukončily veškeré aktivity související s těžbou.
mbc nlm mkv