Brabec: ČR nemůže rozvíjet obnovitelné zdroje tolik jako Německo
Česko nemá podmínky k tomu, aby transformovalo svou energetiku směrem k obnovitelným zdrojům v takovém rozsahu, jako to dělá Německo. ČTK to dnes řekl český ministr životního prostředí Richard Brabec po jednání se svou německou kolegyní Barbarou Hendricksovou v Berlíně. Podle Brabce je třeba zajistit, aby se na evropské úrovni našel mezi oběma postoji kompromis a aby Česko nebylo nuceno přijmout příliš ambiciózní ekologické cíle, které by poškodily jeho ekonomiku.
Německo v současnosti vyrábí z obnovitelných zdrojů 25 procent své elektřiny a v roce 2025 by tento podíl měl činit 40 až 45 procent. Brabec to označil za velmi ambiciózní cestu. "Já jsem přesvědčen, že v českých podmínkách, pro Českou republiku, v tomto rozsahu není možná. Ten vývoj je někde úplně jinde," řekl.
Německo má podle Brabce lepší možnosti pro podporu rozvoje obnovitelných zdrojů, protože je ekonomicky výrazně silnější než Česko. Výhodou pro Německo je i severomořské pobřeží, kde jsou příhodné podmínky pro budování větrných parků. "My jsme někde jinde a musíme vycházet pragmaticky a selským rozumem z toho, jaké podmínky má Česká republika," řekl.
Problém podle Brabce je i s tím, jak se obnovitelné zdroje v Česku rozvíjely v minulosti. "Snažil jsem se paní ministryni vysvětlit, že Česká republika doplácí na chybná rozhodnutí v minulosti, především tu velmi agresivní podporu fotovoltaiky, která nás dnes dostala do situace, že naše možnost nějak dál podporovat obnovitelné zdroje je velmi limitována, protože je tady velký sociální dopad na obyvatelstvo i na konkurenceschopnost průmyslu," řekl Brabec.
V energetické a klimatické politice Evropské unie je proto podle něj třeba hledat kompromis. "Bude se muset najít most mezi našimi pozicemi, už z toho důvodu, že Evropa by se měla shodnout, aniž by se něco převálcovalo silou," řekl ministr s tím, že o energetickém mixu by si měl každý stát rozhodovat sám. "Jsme jako Česká republika nejprůmyslovější stát Evropské unie a je jasné, že tam musíme držet naši pozici, která nás nezbaví konkurenceschopnosti," zdůraznil.
Kromě otázky energetiky a klimatu Brabec s Hendricksovou jednal také o bilaterálních projektech v oblasti životního prostředí, které by bylo možné částečně financovat z německých zdrojů. Konkrétní záměry chce ministr předložit v říjnu a předpokládá, že k jejich realizaci by mohlo dojít v roce 2016. Podle Brabce by se mohlo jednat například o projekty v oblasti elektromobility nebo v oblasti centrálního vytápění.
Jakub Stříhavka hej