Jihokorejská KEPCO se chce zúčastnit tendru na dostavbu Temelína
Jihokorejská vláda rozhodla, že státní energetická společnost KEPCO se zúčastní tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín v České republice. Píše o tom na svých internetových stránkách list The Korea Times. Předseda dozorčí rady firmy ČEZ, které Temelín patří, Václav Pačes před měsícem uvedl, že tendr na dostavbu jedné z elektráren by mohl ČEZ vypsat příští rok. Ministr průmyslu Jan Mládek zájem dalšího potenciálního účastníka vítá.
"Jak známo z principů svobodného trhu, větší okruh potenciálních dodavatelů vytváří pro objednavatele lepší podmínky ohledně cen, kvality a termínů dodávek," sdělil Mládek ČTK. Do konce roku MPO vládě předloží aktulní státní energetickou koncepci.
Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová v aktuálním vyjádření ČTK zopakovala červnovou reakci na Pačesovo prohlášení, že firma v tuto chvíli nechystá ani nepřipravuje vypsání nového tendru na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany.
Jihokorejský list však dnes napsal, že česká vláda očekává, že by mohla začít přijímat žádosti od zájemců na dostavbu elektrárny na počátku příštího roku. Hodnota projektu by se podle listu měla pohybovat kolem deseti miliard dolarů (201,8 miliardy Kč) a konkurenti firmy KEPCO by měli být nejméně dva, americko-japonské konsorcium firem Westinghouse a Toshiba a konsorcium ruské společnosti AtomStroyExport a české firmy Škoda.
Jihokorejská vláda již formálně vyjádřila svůj zájem připojit se k procesu dostavby elektrárny prostřednictvím představitelů firmy KEPCO, kteří se zúčastnili prvního česko-jihokorejského jaderného fóra v Praze na počátku června, dodal list. Zástupci obou zemí na jaderném fóru podepsali Memorandum o porozumění, které ustavuje spolupráci v jaderném sektoru.
"Šance, že KEPCO získá práva, jsou vysoká. Jeho schopnosti se ukázaly při úspěšné výstavbě jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech," řekl listu The Korea Times úředník z jihokorejského ministerstva pro energetiku seznámený s případem. KEPCO si díky tomu vysloužilo podle něj v mnoha zemích dobrou pověst i s ohledem na pokročilou jadernou technologii. "Česká vláda má velký zájem přilákat Jižní Koreu do nabídkového procesu. To naznačuje, že naše jaderné technologie a know-how byly mezinárodně uznány. Provádíme pečlivé přípravy, abychom si nenechali ujít tuto příležitost," dodal.
S tím, že by se do případného nového tendru na dostavbu Temelína mohl kromě tří dřívějších zájemců přihlásit nový uchazeč z Jižní Koreje, přišel už v dubnu prezident Miloš Zeman. "Když máte místo dvou uchazečů čtyři, tak je silnější konkurenční prostředí a naděje na lepší podmínky, včetně nižší ceny," řekl tehdy prezident.
Projektováním a výstavbou elektráren, jaderných a termálních, se v rámci skupiny KEPCO zabývá divize KEPCO E&C. Divize již realizovala výstavbu 14 jaderných elektráren za použití vlastní technologie. V roce 2009 firma se svým jaderným reaktorem nové generace APR-1400 vyhrála tendr na výstavbu první jaderné elektrárny v SAE. APR-1400 je tlakovodní jaderný reaktor o výkonu 1400 MW. Životnost reaktoru má být až 60 let.
Dva nové bloky temelínské elektrárny by měly více než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Podle původního plánu, který ČEZ zrušil letos v dubnu, měla být stavba dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliard Kč.
Majoritním akcionářem ČEZ je český stát, který drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.
irl rdo fd hej