Islamisté ovládli v Sýrii významné naleziště plynu
Bojovníci z islamistického hnutí Islámský stát získali kontrolu nad významným plynovým polem Šaar, které se nachází v pouštní oblasti u města Palmýra v centrální části Sýrie. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na exilovou organizaci SOHR a guvernéra syrské provincie Homs. Islamisté dobyli v uplynulých týdnech severozápad Iráku a postupně obsazují další části sousední Sýrie.
Ozbrojenci naleziště plynu napadli dnes ráno, šlo údajně o obrovský útok z několika směrů. Na místě extremisté zabili asi 23 přítomných strážců. "Osud asi 340 příslušníků polovojenských jednotek, stráže, inženýrů a zaměstnanců, kteří na poli pracovali, je neznámý. Byli buď zajati nebo zraněni," uvedl Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Londýna. Podle Rahmána šlo o jednu z nejúspěšnějších operací islamistů proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada.
Boje potvrdil agentuře AFP i aktivista abú Bilál, který má blízko k Islámskému státu. Podle něj při operaci zemřelo nejméně 12 islamistických bojovníků a desítky osob na vládní straně.
Sunnitští povstalci z organizace Islámský stát (IS) ovládli před pár dny i strategické město Dajr az-Zaur na východě Sýrie. Pod kontrolou tak mají asi 95 procent stejnojmenné provincie bohaté na ropná naleziště. Již na počátku tohoto měsíce převzali kontrolu nad největším syrským ropným polem Al-Umar.
Tvrdé boje se v těchto dnech odehrávaly i na hranicích mezi Sýrií a Libanonem, uvedla agentura Reuters. V pětidenní bitvě se zde střetli bojovníci z libanonského hnutí Hizballáh stojícího na straně syrského režimu s povstalci z fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť Al-Káida.
Syrská krize začala v březnu 2011 občanskými protesty proti vládě prezidenta Bašára Asada. Násilné potlačení prvních demonstrací pak vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku s nejméně 170.000 oběťmi. Krveprolití vyhnalo z domovů více než tři miliony lidí. Většina z nich žije v uprchlických táborech v sousedních zemích, tedy v Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku.
tes hej