Stát chce zkoumat místa pro nádrž u Dukovan, ty ji nepotřebují
Stát chce zkoumat místa pro případnou novou vodní nádrž, která by zásobovala Jadernou elektrárnu Dukovany (EDU). Plyne to z návrhu aktualizace Politiky územního rozvoje, který zveřejnilo minulý týden ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Materiál navrhuje prověřit lokality pro umístění vodní nádrže, která by zajistila dlouhodobý provoz elektrárny. Podle Martina Uhlíře, manažera pro případnou dostavbu pátého bloku EDU, bude ale potřeba nové nádrže nejdříve za několik desetiletí.
"Bavíme se o horizontu za 50 let, což nemá smysl teď řešit v územně plánovací dokumentaci," řekl dnes ČTK Uhlíř. V současné době čerpá elektrárna vodu z vodní nádrže Mohelno. Tam voda proudí přes vodní nádrž Dalešice z řeky Jihlavy. Uhlíř soudí, že stavba nového vodního zdroje by měla do budoucna smysl pouze v případě, že by extrémní klimatické vlivy razantně změnily průtok této řeky. Zhruba od 60. nebo 70. let minulého století navíc podle něj existuje plán, který počítá s výstavbou nádrže u obce Čučice na řece Oslavě. Ta by v případě nouze Dukovanům pomohla. "Pokud budu ale mluvit za nový blok, Čučice nepotřebujeme," dodal Uhlíř.
Ministerstvo průmyslu (MPO), které zařazení bodu do materiálu požadovalo, uvádí, že od roku 1980 průtok v řece Jihlavě nijak významně neroste ani neklesá a spotřeba vody v EDU se dlouhodobě pohybuje pod maximální povolenou hodnotou.
"Z dnešního pohledu tedy existuje rezerva nejenom za aktuálního instalovaného výkonu, ale i při eventuálním rozšíření elektrárny", uvedl mluvčí MPO Miroslav Kynčl. Z dlouhodobějšího pohledu ale i podle něj nelze vyloučit klimatické změny s dopady na dostatečný průtok v řece Jihlavě. "S podobným problémem se občas potýkají již dnes některé bloky jaderných elektráren ve Francii," doplnil Kynčl.
Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová souhlasí s Uhlířem, že pro výstavbu pátého bloku Dukovan není stavba nová nádrže nutná. "Z pohledu možného záložního zdroje pro zásobování jaderné elektrárny Dukovany však navrhujeme prověřit možnost umístění vodní plochy v dané lokalitě a vytvořit tím územní rezervu pro výstavbu vodní nádrže," dodala pro ČTK Půlpánová.
Možná výstavba pátého bloku Dukovan začala být aktuální po jarním zrušení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. To že by jeden z plánovaných nových jaderných bloků mohl vzniknout v Dukovanech zopakoval ve středu ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). "Asi se už nevrátíme k výstavbě obou bloků v Temelíně, ale spíše to vypadá, že by byl jeden blok v Temelíně a jeden blok Dukovanech," řekl Mládek.
Dukovany v současné době žádají o povolení k provozu do roku 2025, vláda počítá i s dalším prodloužením až do roku 2035, kdy by v lokalitě mohl začít fungovat nový blok. Současné čtyři bloky elektrárny byly spuštěny do provozu v letech 1985 až 1987.
rdo mha