Němečtí ekologové kritizují reformu podpory obnovitelných zdrojů
Němečtí ekologové kritizují reformu podpory obnovitelných zdrojů, kterou na počátku července schválil německý parlament. Podle ekologických organizací na reformě vydělávají provozovatelé uhelných elektráren, protože je zákon nepřipravil o výjimku z placení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů. Naopak vlastníci solárních elektráren musí nově platit za elektřinu, kterou si vyrobí pro vlastní spotřebu.
Němečtí spotřebitelé letos platí v ceně elektřiny příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 6,24 centu (1,71 koruny) za kilowatthodinu. Firmy s energeticky náročnou výrobou mají nárok na výjimku a místo plné výše poplatku dosud platily jen 0,05 centu za kilowatthodinu elektřiny, po schválení nového zákona to bude 0,1 centu. Vláda toto opatření zdůvodňuje snahou o zachování konkurenceschopnosti těchto podniků na světovém trhu a ochranou pracovních míst.
Nový zákon nicméně zbavil výjimky čtvrtinu ze zhruba 2000 firem, které na ni dosud měly nárok. Podle Greenpeace a německé ekologické organizace Bund však vláda udělala chybu, když výjimku zachovala pro uhelné elektrárny. "Vláda tím vysílá špatný signál. Namísto podpory ekologicky šetrných zdrojů umožnila velkým koncernům, aby dál šetřily při výrobě elektřiny takovým způsobem, který nejvíc zatěžuje životní prostředí," sdělila ČTK Daniela Settonová z vedení Bund.
"Devět největších hnědouhelných elektráren podle našich propočtů díky zachování výjimky ušetří ročně na provozu 630 milionů eur (17,3 miliardy korun)," uvedla Settonová. "Tyto elektrárny patří mezi nejméně ekologické v Německu. Ročně vyprodukují 159,2 milionu tun oxidu uhličitého (CO2)," zdůraznila. Tento objem odpovídá pětině celkových německých emisí CO2 a polovině všech emisí, které vznikají při výrobě elektřiny.
"Nejhorší na celé věci je, že energeticky nejnáročnější výrobu mají uhelné elektrárny s nejnižší efektivitou. A ty zároveň nejvíc zatěžují životní prostředí. Provozovatelům se je ale vyplatí udržet v chodu, protože výroba v nich přináší výrazně vyšší úspory při stejném množství vyrobené elektřiny než v plynových elektrárnách," řekla Settonová.
Ekologové také kritizují částečné zpoplatnění samovýroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Dosud byli majitelé solárních panelů vyrábějících pro vlastní spotřebu osvobozeni od placení příspěvku na obnovitelné zdroje z takto vyrobeného proudu. Podle schváleného zákona ale začnou od srpna platit "zelenou přirážku" ve výši 30 procent základní částky, v dalších letech by se měl poplatek zvyšovat.
Cílem reformy je zastavit růst "zelené přirážky" a tím i zdražování elektřiny pro spotřebitele. Zákon také stanovil strop pro připojování nových obnovitelných zdrojů k síti. Německo však zůstává nadále rozhodnuto vyrábět v roce 2025 z obnovitelných zdrojů 40 až 45 procent veškeré své elektřiny. V současnosti tento podíl činí 25 procent.
str hej