USA uvalily další cla na solární zařízení z Číny a Tchaj-wanu
Spojené státy uvalily na dovoz solárních zařízení z Číny a Tchaj-wanu další sankční cla ve výši až 165 procent. Podle pátečního sdělení ministerstva obchodu USA se produkty z obou těchto zemí prodávají na americkém trhu příliš levně. Ministerstvo tím opět vychází vstříc americké divizi německého výrobce solárních panelů SolarWorld.
Washington již minulý měsíc uvalil na podnět SolarWord na dovoz solárních panelů a dalšího podobného zboží z Číny vyrovnávací cla, která mají kompenzovat údajné čínské státní subvence tomuto odvětví. SolarWorld si také stěžoval, že čínští výrobci ve snaze vyhnout se clům přesunují produkci na Tchaj-wan, a ministerstvo tak zakročilo znovu, tentokrát kvůli údajnému dumpingovému prodeji. Podle SolarWorld dosahují nynější cla v průměru 47 procent.
Rozhodnutí znovu zvýší napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Čínská vláda už nad červnovým rozhodnutím Washingtonu vyjádřila "silnou nespokojenost".
Peking odpověděl na první americká antidumpingová cla na čínská solární zařízení z roku 2012 zavedením dodatečných cel na dovoz polysilikonu, který je základní surovinou k výrobě fotovoltaických článků. Rozhodčí panel Světové obchodní organizace (WTO) tento měsíc dospěl k závěru, že dodatečná cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz solárních panelů a dalšího zboží z Číny od roku 2012, porušují mezinárodní obchodní pravidla.
Rozhodnutí Washingtonu může pomoci americkým výrobcům, opět ale popudilo provozovatele solárních elektráren v USA. Koalice pro dostupnou solární energii. která je reprezentuje, uvedla že další cla zvýšením cen postižené produkce dál zbrzdí využívání zelené energie v USA a poškodí spotřebitele.
Dovoz solárních produktů, který nová cla pokrývají, dosáhl loni hodnoty kolem 1,5 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč), což byla jen polovina úrovně roku 2011, uvedlo ministerstvo obchodu USA. Dovoz z Tchaj-wanu se ale za toto období více než zdvojnásobil na 675 milionů USD.
Ministerstvo obchodu vydá své konečné rozhodnutí do 15. prosince. Poté by o tomto případu měla jednat americká Komise pro mezinárodní obchod, která má rozhodnout do 29. ledna, uvedla agentura Reuters.
hp