Vyhláška č. 118/2013 Sb.
ze dne 9. května 2013 o energetických specialistech
Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví podle § 14 odst. 4 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění zákona č. 177/2006 Sb., zákona č. 165/2012 Sb. a zákona č. 318/2012 Sb., k provedení § 10 odst. 9 a § 10a odst. 7:
§1
Předmět úpravy
(1) Tato vyhláška stanoví obsah a rozsah odborné zkoušky, obsah a rozsah průběžného vzdělávání a přezkušování energetických specialistů oprávněných k
a) zpracování energetického auditu a energetického posudku,
b) zpracování průkazu,
c) provádění kontroly provozovaných kotlů a rozvodů tepelné energie, nebo
d) provádění kontroly klimatizačních systémů.
(2) Vyhláška stanoví pravidla a jednání zkušební komise a organizace pořádající průběžné vzdělávání energetických specialistů. Současně se stanoví vzor žádosti o udělení oprávnění a vzor žádosti o absolvování průběžného vzdělávání, které jsou uvedeny v příloze č. 1 k této vyhlášce.
(3) Vyhláška stanoví náležitosti vedení evidence energetického specialisty o prováděných činnostech.
§2
Odborná zkouška a přezkušování
(1) Odborná zkouška nebo přezkušování se vykonává v českém jazyce.
(2) Odborná zkouška má vždy písemnou a ústní část. Písemná část se provádí formou testu a její úspěšné složení je podmínkou pro konání ústní části zkoušky. Ústní část se provádí formou rozpravy na základě 3 vylosovaných otázek žadatelem nebo energetickým specialistou. Přezkušování probíhá formou rozpravy.
(3) Okruhy zkušebních otázek pro písemnou a ústní část odborné zkoušky nebo přezkušování pro jednotlivé typy oprávnění jsou uvedeny v příloze č. 2 k této vyhlášce.
(4) V případě žadatelů o oprávnění podle § 1 odst. 1 písm. b) až d) se písemná část odborné zkoušky skládá maximálně z 50 otázek pro každý z uvedených druhů oprávnění. V případě žadatelů o oprávnění podle § 1 odst. 1 písm. a) se písemná část odborné zkoušky skládá maximálně ze 100 otázek.
(5) Výsledek testu je hodnocen procentem správných odpovědí, a to tak, že
a) žadatel o oprávnění podle § 1 odst. 1 písm. a), který splnil
1. méně než sedmdesát pět procent, nevyhověl,
2. sedmdesát pět a více procent, vyhověl,
b) žadatel o oprávnění podle § 1 odst. 1 písm. b) až d), který splnil
1. méně než sedmdesát procent, nevyhověl,
2. sedmdesát a více procent, vyhověl.
(6) Z odborné zkoušky nebo přezkoušení se pořizuje protokol o výsledku odborné zkoušky nebo přezkoušení. Součástí protokolu je vyhodnocení písemné i ústní části odborné zkoušky nebo vyhodnocení rozpravy v případě přezkoušení a konstatování, zda žadatel nebo energetický specialista v odborné zkoušce nebo přezkoušení vyhověl nebo nevyhověl. Vzor protokolu o výsledku odborné zkoušky nebo přezkoušení je uveden v příloze č. 3 k této vyhlášce.
(7) Maximální doba trvání písemné části odborné zkoušky je 3 hodiny. Maximální doba trvání ústní části odborné zkoušky je 1 hodina.
(8) Termín a místo konání odborné zkoušky nebo přezkoušení žadateli písemně oznámí ministerstvo nejméně 15 dnů před jejím konáním.
§3
Průběžné vzdělávání
(1) Průběžné vzdělávání se vykonává v českém jazyce.
(2) Obsah průběžného vzdělávání je dán tematickými okruhy, které jsou uvedeny v příloze č. 4 k této vyhlášce.
(3) V případě energetických specialistů, kteří jsou držiteli oprávnění podle § 1 odst. 1 písm. b) až d), se písemný odborný test skládá maximálně z 50 otázek pro každý z těchto druhů oprávnění. V případě energetických specialistů, kteří jsou držiteli oprávnění podle § 1 odst. 1 písm. a), se písemný odborný test skládá maximálně ze 100 otázek.
(4) Výsledek písemného odborného testu je hodnocen procentem správných odpovědí, a to tak, že
a) energetický specialista oprávněný podle § 1 odst. 1 písm. a), který splnil
1. méně než sedmdesát pět procent, nevyhověl,
2. sedmdesát pět a více procent, vyhověl,
b) energetický specialista oprávněný podle § 1 odst. 1 písm. b) až d), který splnil
1. méně než sedmdesát procent, nevyhověl,
2. sedmdesát a více procent, vyhověl.
(5) Z průběžného vzdělávání se pořizuje protokol o výsledku absolvování průběžného vzdělávání. Součástí protokolu je písemný odborný test s jeho vyhodnocením a konstatováním, zda energetický specialista vyhověl nebo nevyhověl. Vzor protokolu o výsledku absolvování průběžného vzdělávání je uveden v příloze č. 5 k této vyhlášce.
(6) Maximální doba trvání písemného odborného testu je 3 hodiny.
(7) Termín a místo konání průběžného vzdělávání si energetický specialista zvolí z nabídky uveřejněné ministerstvem způsobem umožňujícím dálkový přístup, a to prostřednictvím evidence o provedených činnostech.
§4
Zkušební komise
(1) Zkušební komise má nejméně 11 členů, z nichž je jeden předseda a 3 místopředsedové. Zkušební komise, je složena ze zástupců ministerstva, vysokých škol a profesních organizací.
(2) Jednání zkušební komise řídí předseda komise, a není-li ten přítomen nebo pověří-li místopředsedu, tak místopředseda komise.
(3) Členové zkušební komise jsou jmenováni a odvoláni ministerstvem. Zkušební komisi svolává předseda nebo místopředseda zkušební komise. Zkušební komise je svolávána v případě překročení počtu 20 žádostí o udělení oprávnění ke všem požadovaným činnostem doručených na ministerstvo, nejméně však jednou za 4 měsíce, nebo v případě výzvy ministerstva.
(4) Zkušební komise je usnášeníschopná za přítomnosti alespoň 7 členů, z nichž jeden je předseda nebo místopředseda. Zkušební komise rozhoduje většinou hlasů přítomných členů.
(5) Předseda nebo místopředseda zkušební komise oznámí žadateli výsledek odborné zkoušky v den jejího konání.
(6) Protokol o výsledku odborné zkoušky nebo přezkoušení podepisují všichni přítomní členové zkušební komise.
(7) Z jednání zkušební komise se pořizuje zápis. Součástí tohoto zápisu jsou také jednotlivé protokoly o výsledku odborných zkoušek žadatelů a přezkoušení energetických specialistů. Zápis podepisují všichni přítomní členové zkušební komise a tento zápis je podkladem pro vydání příslušných oprávnění.
§5
Organizace pověřená pořádat průběžné vzdělávání
(1) Organizací pořádající průběžné vzdělávání je vysoká technická škola pověřená ministerstvem.
(2) Průběžné vzdělávání se koná minimálně jednou za 2 měsíce nebo na základě výzvy ministerstva.
(3) Protokol o výsledku absolvování průběžného vzdělávání podepisuje pověřený zástupce organizace a člen zkušební komise nebo jiná osoba jmenovaná ministerstvem.
(4) Z uskutečněného průběžného vzdělávání se pořizuje zápis, který vypracovává organizace. Součástí tohoto zápisu jsou také jednotlivé protokoly o absolvování průběžného vzdělávání energetických specialistů.
§6
Náležitosti vedení evidence energetického specialisty o prováděných činnostech
Energetický specialista vede evidenci o prováděných činnostech, jejíž náležitosti jsou uvedeny v příloze č. 6 k této vyhlášce.
§7
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. června 2013.
Ministr:
MUDr. Kuba v. r.
Příloha č. 1 vyhlášky č. 118/2013 Sb.
Vzor žádosti o udělení oprávnění energetického specialisty a vzor žádosti o absolvování průběžného vzdělávání
Příloha: V118_2013_PR1.pdf
Příloha č. 2 vyhlášky č. 118/2013 Sb.
Okruhy zkušebních otázek pro písemnou a ústní část odborné zkoušky nebo přezkušování pro jednotlivé typy oprávnění
Příloha: V118_2013_PR2.pdf
Příloha č. 3 vyhlášky č. 118/2013 Sb.
Vzor protokolu o výsledku odborné zkoušky nebo přezkoušení
Příloha: V118_2013_PR3.pdf
Příloha č. 4 vyhlášky č. 118/2013 Sb.
Tematické okruhy pro písemný odborný test pro průběžné vzdělávání pro jednotlivé typy oprávnění energetického specialisty
Příloha: V118_2013_PR4.pdf
Příloha č. 5 vyhlášky č. 118/2013 Sb.
Vzor protokolu o výsledku absolvování průběžného vzdělávání
Příloha: V118_2013_PR5.pdf
Příloha č. 6 vyhlášky č. 118/2013 Sb.
Náležitosti vedení evidence energetického specialisty v prováděných činnostech
Příloha: V118_2013_PR6.pdf